Polling Pig

Come on Down! Would You Win Big on ‘The Price Is Right’?

Are you a savvy shopper who is confident that you know the price of almost anything? Do you think you could guess the right price on a bunch of products?

If so, you might be skilled enough to win big on everyone’s favorite daytime game show: The Price Is Right.

This show, which has aired over 9,000 episodes since it debuted in 1956, is one of the most successful network series in U.S. television history, and is the longest-running game show in the world. With a history like that, I’m willing to bet that you’ve not only watched the show but dreamed of winning the Showcase one day.

But while it’s easy enough to sit on the couch and shout answers at contestants on the TV, you need extensive knowledge as a consumer to actually win.

I can’t guarantee that you’re good enough to win the big prizes on The Price Is Right, but I’m willing to bet that if you can ace this quiz, you might stand a fighting chance. Answer these questions to see how far you’ll get!

  • What is the retail price of this GE 1.1 cu ft countertop microwave?

    blck GE 1.1 cu ft microwave
    • $114
    • $94
    • $124
    • $84
  • Pick the correct number to complete the price of this 2020 Ford Mustang EcoBoost Convertible: $3_,765

    red 2020 ford mustang convertible
    • 3
    • 9
    • 1
    • 6
  • Which costs more: a 6-pack of Charmin Ultra Soft Mega Rolls toilet paper, or a 4-pack of Bounty Essentials Double Rolls paper towels?

    • charmin ultra soft toilet paper
      Charmin toilet paper
      CVS
    • bounty paper towels
      Bounty paper towels
      Walmart
  • This beautiful new 4-piece black stainless steel kitchen appliance package from LG costs $5,696. Is that price tag true or false?

    black stainless steel kitchen set LG
    • True
    • False
  • How much does a half gallon of Horizon organic milk cost?

    horizon organic milk half gallon
    • $4.46
    • $3.98
    • $2.19
    • $1.99
  • How much does an average lemon cost?

    lemon
    • $.49
    • $.79
    • $1.29
    • $1.05
  • Which is the correct price for a 5-lb bag of Pillsbury Best all-purpose flour?

    pillsbury 5-lb all purpose flour
    • $2.48
    • $1.79
    • $3.99
    • $3.48
  • Both of these prizes are shown with a bargain price that is below actual retail price. Which is a bigger bargain?

    • samsung 55" qled 4k tv
      Samsung 55″ QLED Smart 4K UHD TV – $1,500
      Samsung
    • irobot roomba vacuum with wifi
      iRobot Roomba i7 Vacuum With Wi-Fi Connectivity – $699
      Home Depot
  • Which of these price tags is half off the actual retail price?

    • pampers baby-dry diapers
      Pampers Baby-Dry Diapers, 28 count: $4.49
      Walmart
    • digiorno rising crust frozen pizza
      DiGiorno Rising Crust Three Meat Pizza, 29.8 ounces: $5.00
      Walmart
  • Which of these items is the most expensive?

    • 16" macbook pro
      16″ Macbook Pro
      Macworld
    • Louis Vuitton Trunk Clutch Handbag
      Louis Vuitton Trunk Clutch Handbag
      Louis Vuitton
    • Cannondale Synapse 20-Speed Road Bike
      Cannondale Synapse 20-Speed Road Bike
      REI

Kate Singer

Kate Singer is a regular contributor to Polling Pig and enjoys making trivia, polls and personality quizzes.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy